Україна планує до початку опалювального сезону 2026–2027 років відновити та побудувати об’єкти генерації електроенергії загальною потужністю понад 10 ГВт. Про це повідомив міністр енергетики Денис Шмигаль за підсумками енергетичного діалогу високого рівня на полях Ukraine Recovery Conference 2026 у Гданську. За словами Шмигаля, підготовку української енергетичної інфраструктури до осінньо-зимового періоду він обговорив з міністром енергетики Польщі Мілошем Мотикою та єврокомісаром Валдісом Домбровскісом.

Головні напрями роботи — відновлення пошкоджених об’єктів, будівництво нової генерації, децентралізація енергосистеми та посилення фізичного захисту енергетичної інфраструктури від російських атак. Шмигаль заявив, що безпека тепер повинна бути вбудована в саму архітектуру енергосистеми. За його словами, такий підхід зробить не лише український, а й європейський енергетичний сектор більш стійким до непередбачуваних загроз.

Окремо обговорювалася пропозиція Польщі використовувати заморожені російські активи для відновлення української енергетичної інфраструктури. Шмигаль подякував Варшаві за таку позицію. Домбровскіс, за словами міністра, підкреслив, що Євросоюз залишатиме російські активи замороженими доти, доки Росія не компенсує Україні завдану шкоду.

Ще однією темою переговорів стало посилення санкційного тиску на Росію та відмова Європи від російських енергоносіїв. Шмигаль заявив, що необхідно й надалі вживати жорстких заходів проти російського «тіньового флоту», який Москва використовує для обходу нафтових обмежень. Міністр також відзначив роботу ЄС з диверсифікації постачання газу та нафти.

За його словами, це робить європейські країни менш залежними від Росії. Наступним напрямком він назвав поступову відмову від російських ядерних технологій та ядерного палива. Шмигаль заявив, що Кремль заробляє близько 200 млрд доларів на контрактах у ядерній галузі.

За його словами, перший крок Європи до диверсифікації в цій сфері стане для Росії сильним сигналом про втрату європейського ринку. Раніше Україна та партнери на зустрічі енергетичної координаційної групи G7+ у Гданську обговорювали захист інфраструктури, відновлення пошкоджених об’єктів, розвиток розподіленої генерації, закачування газу до сховищ та розширення транскордонних інтерконекторів. За даними Ukrinform, незакриті потреби Фонду підтримки енергетики України перевищують 650 млн євро.

За матеріалами: Денис Шмигаль

Від admin