Символічні композиції із колосками, лампадки, хліб. На Дніпропетровщині вшанували пам’ять жертв голодоморів. Реквієм провели біля меморіалу, присвяченого цим подіям. Зібралися представники обласної та міської влади Дніпра, силового блоку, духовенство, громадськість. А ще небайдужі мешканці регіону.
«Маємо розуміти, що той голод був зроблений штучно. Перед колгоспами поставили такий план хлібозаготівлі, який було нереально виконати. Майже кожну українську родину торкнулося те лихо. І ми є нащадками людей, які пройшли через пекло голодомору. Маємо не допустити цього знову», – зазначив заступник начальника Дніпропетровської ОВА Іван Начовний.
На думку заступника очільника області, росіяни і зараз, через 90 років, продовжують використовувати тактику терору і геноциду. Втім, українці мужньо відстоюють свою незалежність.
До монументу принесли квіти та колоски. А ще – запалили лампадки.
На згадку про мільйони обірваних життів. В пам’ять про тисячі опустілих сіл та хуторів.
Загиблих вшанували хвилиною мовчання.
Священнослужителі провели траурну панахиду.
«Моя мама була дуже пухла від голоду. А ще – сива в свої 9 років. Спочатку ходила до школи. Потім зовсім заслабла. Як поспіли влітку вишні бачила їх, але від знесилення не могла зірвати. Бабуся терла бур’ян, його їли. В сім’ї забрали все. Прийшли до хати й винесли навіть ряднинки, якими піч застеляли. Залишилися голі й босі», – згадує дніпрянка Катерина Капінус.
Наслідки голодоморів були катастрофічними. В Україні щохвилини вмирало 17 людей, щогодини – тисяча.
«Приходжу сюди щороку. Багато знаю про Голодомор із перших вуст. Мені бабуся розповідала. Але пошепки, дуже боялась. Казала, як хтось почує, то нас можуть в Сибір за це вислати», – поділилася місцева мешканка Лана Іванченко.
Вона наголосила, що кожен має знати про цю жахливу сторінку історії. Розповідати дітям, онукам. І попри все продовжувати боротися із ворогом, який знову тероризує Україну. Жінка втратила на війні сина. Він пішов захищати Батьківщину 24 лютого 2022-го. Загинув на Донеччині. Виконував відповідальне бойове завдання.
Голодомор визнали геноцидом українського народу вже 28 країн світу.
В Україні жертв того періоду вшановують в четверту суботу листопада. О 16:00 в цей день проходить традиційна акція «Запали свічку».